8 листопада в історії України

8 листопада в історії України

8 листопада   1916   (середа)  –  Прийнято маніфест Української парламентської репрезентації „Український народе галицької землі!”, у якому зазначалося: „Як вибухла світова війна, український народ в Галичині поспішив з пожертвованєм під прапори Австрії і в лави українських січових стрільців – в надії, що може вдасться нам визволити з російської неволі і збудувати вільну велику Україну, а вже бодай, що за своє пожертвованє і за ріки своєї крови дістане наш нарід свою автономію і самоуправу, свій український край в межах Австрії. Оголошена 5 с. м. заповідь вилучення Галичини та поширення автономії сего краю завдає всім тим надіям українського народу на національну самоуправу тяжкий удар та скріпляє силу наших противників над нами. (…) Вистерігаючися всяких вибухів зневіри чи огірченя та всяких необдуманих кроків, які наші вороги використали би лише, щоби нас оклеветати,– нехай увесь наш нарід згуртується до супокійної, розважної, але рішучої, солідарної і неугнутої правної борби”. Цензура дозволила його опублікувати лише 2 грудня.

8 листопада   1916   (середа)  –  м. Відень. Цісар іменував новим греко-католицьким перемишльським єпископом василіанського монаха о. Йосафата Коциловського (Ватикан затвердив цю номінацію у січні 1917 і лише 23 вересня 1917 він був висвячений митрополитом Шептицьким).

8 листопада (26 жовтня)   1918   (п’ятниця)  –  Рада міністрів розглянула доповідь військового міністра про запровадження посади Головноуповноваженого з евакуації військовополонених з Австро-Угорщини та ухвалила асигнувати у його розпорядження 2 млн. крб. Була схвалена і кандидатура на цю посаду – помічника начальника військових сполучень генерального хорунжого С.Соловйова.

8 листопада (26 жовтня)   1918   (п’ятниця)  –  Київ. П.Скоропадський затвердив ухвалу Ради народних міністрів про тимчасове приєднання повітів Таврії та Полісся відносно військової повинності до суміжних губерній.

8 листопада   1919   (субота)  –  У Деражні, Подільської губ. відбулась нарада за участю головного отамана С.Петлюри, голови уряду І.Мазепи, диктатора ЗОУНР Є.Петрушевича та командування армії. Обговорювалася ситуація, що склалася у зв’язку з переходом УГА на бік Денікіна згідно з угодою від 6 листопада. Вирішено анулювати договір, заарештувати командувача УГА ген. М.Тарнавського та членів його штабу.

8 листопада   1919   (субота)  –  Кам’янець–Подольський. Головний отаман С.Петлюра зняв с посади отамана В.Сальського, що виступав за припинення бойових дій, та призначив командувачем армії УНР В.Тютюнника.

8 листопада   1920   (понеділок)  –  Перехід через озеро Сиваш частин Червоної армії. Закріплення на північній частині Литовського півострову. Відхід частин Російської армії генеала Врангеля з Турецького валу на Юшунську позицію. .

8 листопада   1920   (понеділок)  –  Харків. Засідання президіуму Промбюро, на якому ухвалено націоналізувати млини Харківської, Донецької, Київської, Херсонської, Полтавської, Чернігівської та Катеринославської губерній; ухвалено націоналізувати підприємства Губшкіри (13 шкіряних заводів).

8 листопада   1920   (понеділок)  –  Ялтушків. Державна нарада за участю Головного отамана військ УНР С. Петлюри, командирів дивізій армії УНР на чолі з командиром М. Омельяновичем-Павленко, членів уряду. Ухвалено видати закон про предпарламент; розпочати 12 листопада наступ проти більшовиків. Звернення голови Директорії Головного отамана військ УНР С. Петлюри, РНМ УНР та військових керівників до українського народу (“Народе України!”) із закликом захисту своєї Батьківщини.

8 листопада   1920   (понеділок)  –  Лист Головного отамана військ УНР С. Петлюри до начальника Польської держави Ю. Пілсудського про врегулювання українсько-польських непорозумінь задля успішного наступу армії УНР на лінію р. Південний Буг.

8 листопада   1920   (понеділок)  –  Крим. Початок Перекопсько-Чонгарської операції частин Червоної армії проти Російської армії ген. П. Врангеля.

8 листопада   1920   (понеділок)  –  Варшава (Польща). Зустріч начальника української війської місії УНР в Польщі генерала Зелінського з начальником французької військової місії в Польщі ген. Нісселем за участю генерала Махрова, ген. Перемикіна і полк. Юматова. На зустрічі обговорювалась нагальна потреба дійти порозуміння для підписання військової конвенції між представниками уряду УНР та ген. Врангеля.

8 листопада   1920   (понеділок)  –  Варшава (Польща). Зустріч начальника української війської місії УНР в Польщі генерала В. Зелінського з генералом Махровим, на якій останній заявив про готовність уряду генерала П. Врангеля визнати незалежність УНР і її уряд на чолі з Головним отаманом С. Петлюрою до скликання предпарламенту.

8 листопада   1921   (вівторок)  –  Харків. Головпрофос постановив організувати в Україні фармацевтичні навчальні заклади: три хіміко-фармацевтичних інститути в Києві, Харкові та Одесі та чотири фармацевтичних технікуми в тих само містах, а також у Катеринославі.

8 листопада   1922   (середа)  –  Харків. Відбулися перші театральні вистави театральної студії Пролеткульту – “Катастрофа” А. Уразової і “На барикадах” С. Пронського у постановці З. Невського.

8 листопад   1923   (четвер)  –  Харків. У помешканні Української книжкової палати відбулася І Всеукраїнська нарада наукових працівників книги – представників державних книгосховищ та бібліографічних установ, наукових закладів, преси, бібліотек, книжкових видавництв. Порядок денний: ідеологічні завдання академічних і державних громадських бібліотек; об’єднання науково-бібліографічної роботи в Україні; видання бібліографічної літератури; науково-дослідні кафедри українознавства; концентрація стародруків і рідких видань; вивчення місцевої книги; організаційне об’єднання академічних і державних бібліотек та бібліографічних установ; заснування Українського бібліографічного товариства.

8 листопад   1923   (четвер)  –  Харків. Повпредом СРСР у Відні призначено М. Левицького.

8 листопада   1924   (субота)  –  Київ. У театрі ім. Лібкнехта відбулася перша в Україні хорова олімпіада.

8 листопада   1924   (субота)  –  Київ. У художньому об’єднанні “Березіль” відбулася прем’єра вистави “Пошились у дурні” по М. Кропивницькому (режисер – Ф. Лопатинський, художник – В. Шкляєв).

8 листопада   1924   (субота)  –  Харків. Почала працювати перша автоматична телефонна станція.

8 листопада   1925   (неділя)  –  Артемовськ. Пущено реконструйований чавуноливарний завод.

8 листопада   1925   (неділя)  –  Харків. Відкрито першу в УСРР дієтичну їдальню та дитячу молочну кухню при другій робітничій поліклініці.

8-10 листопада   1925   (неділя – середа)  –  Харків. Відбувся з’їзд ощадно-позичкових товариств. Порядок денний: про стан ощадно-позичкових кас; про розвиток кредитної кооперації; про кредитну політику та кредитну кооперацію; про позичкові операції ощадно-позичкових товариств; про посередницькі операції ощадно-позичкових товариств.

8-13 листопада   1925   (неділя – п’ятниця)  –  Харків. Відбувся VІ Всеукраїнський з’їзд охорони материнства та дитинства. Порядок денний: про наслідки та перспективи роботи Охматдиту в Україні; про роботу на селі по охороні материнства та дитинства; про завдання та форми робітничої медицини в галузі материнства та дитинства; про диспансеризацію; про досвід педагогічної роботи в закладах Охматдиту Харкова; про підсумки ясельної кампанії; про підготовку та перепідготовку персоналу дитячих закладів Охматдиту; про участь Центральної та місцевих комісій допомоги дітям в охороні материнства та дитинства; про взаємне страхування материнства; про план роботи по оздоровленню дітей на селі; звіт про оздоровчу кампанію 1925 р.; про курортну допомогу дітям.

8 листопада   1929   (п’ятниця)  –  Харків, м. Урочисто передано ТДС Авіахіму УСРР три аероплани “Харківська міськрада”, “Українбанк”, “Добробут”, побудовані на кошти населення.

8 листопада   1929   (п’ятниця)  –  Харків, м. Політбюро ЦК КП(б)У обговорило стан водопостачання Донбасу. Констатувалося невиконання директиви квітневого 1928 р. пленуму ЦК ВКП(б), виданої ВРНГ та РПО СРСР про розробку питання з поліпшення водопостачання і впорядкування робітничих селищ Донбасу, зокрема затвердження фінансового плану робіт; ухвалено звернутися до ЦК ВКП(б) з проханням видати директиву із зобов’язанням відповідних установ і організацій вжити заходів для реалізації проекту водопостачання Донбасу у прискореному порядку.

8 листопада   1929   (п’ятниця)  –  Харків, м. Політбюро ЦК КП(б)У ухвалило організувати на Дніпрельстані Політехнічний інститут з наступними відділеннями: будівельним, електротехнічним, хімічним, металургічним, а також підготовчим – для готування до вступу в навчальний заклад робітників Дніпрельстану та їхніх дітей; містилася настанова НКО, ВРНГ УСРР оформити справу організації інституту через РНК УСРР, винайти потрібні асигнування, здійснити підбір кваліфікованих кадрів професорсько-викладацького складу, розробити проект будівлі Інституту, встановивши кінцевий термін введення її в експлуатацію – 1930 р.

8 листопада   1929   (п’ятниця)  –  Приволзьк, Івановська область (Росія). Народився Борисов Олег (Альберт) Іванович – російський актор, народний артист СРСР (1978), у 1950 закінчив школу-студію Московського художнього академічного театру, впродовж 1951-64 працював у Київському російському драматичному театрі ім. Л.Українки, Ленінградському Великому драматичному театрі (1964-1989), у МХАТі (1983-1989), з 1989 у Центральному театрі (Радянської армії) армії Росії; автор ролей: в Київському російському драматичному татрі – Олег, Андрій („В пошуках радості”, „В добрий час!” Розова), Сашко Птаха („Світанок над морем” за Ю.Смоличем), Щасливцев („Ліс” О.Островського). Дроміо („Комедія помилок” У. Шекспіра); на Київській кіностудії художніх фільмів – Терещенко („Проста річ” 1957), Юзеф („Олекса Довбуш” 1959), Фімка Воронюк („Нащадки” 1960), Голохвостий („За двома зайцями” 1961), Роман (”Стежки-дорожки” 1964), Лауреат державної премії СРСР (1978). Помер 28 квітня 1994, Москва.

Листопад, 8   1932   (вівторок)  –  Шифрограма Й. Сталіна М. Хатаєвичу о 15.30. Відповідаючи на його «шифровку про завезення товарів на Україну», Сталін підкреслив, що ЦК ВКП(б) обговорює питання про «заборону завезення товарів для українського села на термін, поки Україна не розпочне чесно та акуратно виконувати зменшений план хлібозаготівель»

Листопад, 8   1932   (вівторок)  –  Шифрограма В. Молотова, Й. Сталіна для ЦК КП(б)У о 19.40. Повідомлено, що з 8 листопада «призупиняється відвантаження товарів для сіл всіх областей України», допоки колгоспи та «індивідуальні селяни» не розпочнуть «чесно і добросовісно виконувати свій обов’язок перед робітничим класом і Червоною Армією» в справі хлiбозаготівель

Листопад, 8   1932   (вівторок)  –  Харків. Лист С. Косіора до обкомів та райкомів партії, директорів МТС. Зазначив, що протягом першої п’ятиденки листопада спостерігалося зменшення хлібозаготівель, відтак вимагав виправлення ситуації, позаяк будуть застосовані «більш рішучі заходи впливу»

Листопад, 8   1933   (середа)  –  Книги запису актів цивільного стану м. Одеса. Помер від виснаження 58-річний чоловік М. Дражко

8 листопада   1941   (субота)  –  Радянські війська залишили з боями м. Ялту.

8 листопада   1941   (субота)  –  За повідомленням газети “Львівські вісті” з Галичини з серпня 1941 р. до цього дня виїхало на роботу до Німеччини та Генерального губернаторства вже близько 300 000 добровольців, з них понад 75 відсотків становлять українці. Сільськогосподарські робітники становлять 65 відсотків.

8 листопада   1941   (субота)  –  Дніпропетровська міська управа видала постанову, у якій категорично заборонила торгівлю й обмін сільськогосподарськими продуктами між міським і сільським населенням.

8 листопада   1941   (субота)  –  У Львові розпорядженням Генерального губернатора було офіційно оголошено про створення єврейського житлового району – гетто. Переселення євреїв повинно здійснюватися з 16 листопада до 14 грудня 1941 р.

8 листопада   1943   (п’ятниця)  –  Президія Верховної Ради СРСР прийняла указ “Про заснування ордена “Перемога”, яким нагороджувалися особи вищого командного складу Червоної армії за успішне проведення бойових операцій в масштабі одного або кількох фронтів, внаслідок яких повністю мінялися умови на користь Червоної армії; указом президії ЗС СРСР був заснований орден Слави І, ІІ та ІІІ ступеню для нагородження осіб рядового та сержантського складу Червоної армії, а в авіації – також тих, хто мали звання мол. Лейтенанта.

8 листопада   1943   (п’ятниця)  –  Війська 1-го Українського фронту визволили районні центри Київської області – Макарів та Бишів.

8 листопада   1943   (п’ятниця)  –  Партизанський загін під командуванням О.Козіна розгромив ворожий гарнізон в с.Чавці у Криму.

8 листопада   1943   (п’ятниця)  –  У Києві став до ладу завод “Ленінська кузня”.

8 листопада   1943   (п’ятниця)  –  Президія Верховної Ради СРСР прийняла указ “Про заснування ордена “Перемога”, яким нагороджувалися особи вищого командного складу Червоної армії за успішне проведення бойових операцій в масштабі одного або кількох фронтів, внаслідок яких повністю мінялися умови на користь Червоної армії; указом президії ЗС СРСР був заснований орден Слави І, ІІ та ІІІ ступеню для нагородження осіб рядового та сержантського складу Червоної армії, а в авіації – також тих, хто мали звання мол. Лейтенанта.

8 листопада   1943   (п’ятниця)  –  Війська 1-го Українського фронту визволили районні центри Київської області – Макарів та Бишів.

8 листопада   1943   (п’ятниця)  –  Партизанський загін під командуванням О.Козіна розгромив ворожий гарнізон в с.Чавці у Криму.

8 листопада   1943   (п’ятниця)  –  У Києві став до ладу завод “Ленінська кузня”.

8 листопада   1944   (субота)  –  В Кадіївці відбудовано центральну електростанцію.

8 листопада   1944   (субота)  –  До Львова переїхав на постійну роботу Український драматичний театр ім. Заньковецької.

8 листопада   1955   (вівторок)  –  Київ. Відкрито перший в Україні широкоекранний кінотеатр.

8 листопада   1956   (четвер)  –  Севастополь. Відкритття картинної галереї, фонди якої нараховують близько 25 тис. експонатів.

8 листопада   1974   (п’ятниця)  –  м. Київ. У Державному академічному театрі опери та балету УРСР ім. Тараса Шевченка відбулася прем’єра балету А.Хачатуряна “Чиполіно”.

8 листопада   1975   (субота)  –  м. Білогірськ (Кримська область). Відбулася демонстрація кримських татар біля будинку райвиконкому з вимогою усунути перешкоди при проведенні прописки.

8 листопада   1979   (четвер)  –  Опубліковано поздоровлення генерального секретаря ЦК КПРС Л.Брежнєва, ЦК КПУ і Ради міністрів УРСР усім учасникам будівництва головного Каховського магістрального каналу з успішним завершенням його будівництва. Введена в дію 130-кілометрова водна артерія Каховської зрошувальної системи.

8 листопада   1985   (п’ятниця)  –  В Аддіс–Абебі завершилися Дні СРСР в Ефіопії, в яких брали участь професійні і самодіяльні артисти Української РСР.

8 листопада   1990   (четвер)  –  Київ. Повідомлялось про проведення у міському будинку вчителя літературно-мистецького вечора, присвяченого 110-й річниці від дня народження Володимира Винниченка.

8 листопада   1991   (п’ятниця)  –  Чернівці. Розпочався Всеукраїнський кінофестиваль, присвячений пам’яті І.Миколайчука.

8 листопада   1994   (вівторок)  –  У Батурині Чернігівської області – колишній гетьманській столиці – відбулося вшанування памяті 15 тисяч батуринців і козаків, нещадно закатованих солдатами Петра І за спробу захиститись свободою і вибороти незалежність України

8 листопада   1995   (середа)  –  Дніпропетровськ. Відкрито пам’ятник українському історику, академіку Д.Яворницькому з нагоди 140-річчя від дня його народження .

8 листопада   2000   (середа)  –  Кабінет міністрів України затвердив перелік професійних захворювань.

8 листопада   2000   (середа)  –  У Києві проходив ІХ-й міжнародний форум “Дні якості в Києві-2000”. В ньому взяли участь близько 500 провідних вчених, фахівців, керівників промислових підприємств і підприємців.

Україна Новини Ця новина базується на даних з публічних джерел та систематизована редакторами сайту громадянської журналістики.