“Свята” земля Зорянської сільради: невідомі подробиці півмільйонної кримінальної справи сільського голови-священика

“Свята” земля Зорянської сільради: невідомі подробиці півмільйонної кримінальної справи сільського голови-священика

Не один десяток років село Зоря що на Рівненщині було відоме завдяки потужній агрокорпорації з однойменною назвою. Втім часи змінились, корпорація отримала іншу назву і власників. А прославляти Зорю стали корупційні скандали.

Кілька місяців тому місцевого сільського голову Михайла Олійника затримали за підозрою в отриманні хабара розміром у півмільйона гривень. Доки чиновника-священика судять, місцеві жителі штурмують сільраду – вимагають виділити їм землю. Переконані – відповідно до розміру хабара, ділянки є і коштують недешево.

Тим часом місцеві активісти і депутати взялися за ревізію землі. А як не взятися, коли вона зникає гектарами, як пісок крізь пальці. Тим часом місцеві чиновники і землевпорядники не чекають нових затримань, а звільняються по-тихому. Чому Зорянська земля опинилася в центрі уваги цілої країни, досліджував “Антикорупційний моніторинг”.

Для невеликих сіл і селищ земля завжди була основним багатством. Відсутність промисловості ,і як наслідок, значних фінансів у місцевих бюджетах не залишав депутатам та чиновникам вибору – основні “політичні бої” і  підкилимні ігри у місцевих сільрадах точились саме навколо земельних ділянок.  За ними всі роки незалежності пильно стежили та ретельно опікувались. В результаті  більшість вільної комунальної землі упевнено знайшла собі нових приватних господарів. А вільних ділянок вистачило не всім. “Антикорупційний моніторинг”, у рамках проекту “Виявлення корупційних зловживань у виділенні земельних ділянок у Рівненському районі у 2010-2011 роках”, за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”, встановив – лише за останні шість років у Рівненському районі роздали під садівництво майже 5 тисяч ділянок.

ГОЛОВА – В СІЗО, ЛЮДИ – В СІЛЬРАДУ

Крім того, ми з’ясували, яка ж ситуація з роздачою ділянок та вільними землями у сільських радах Рівненського району. Власне, з наявності вільних земель стане зрозуміло, чи мають шанси прохачі на отримання ділянок. Де-юре зараз вільні землі є лише на території двох сільських рад із 21. А саме в Корнинській сільській та Квасилівській селищній. У решти землі й справді нема. А ту, що відшуковують , виділяють у власність учасниками АТО. Однак у значній частині населених пунктів досі немає генерального плану та плану детального планування.

Сергій Делідон бореться за прозорість земельних рішень місцевої ради. Фото зі сторінки Facebook

Сергій Делідон

Село Зоря ще кілька місяців тому теж не могло похвалитися прогресивністю у вирішенні земельних питань. За словами громадського активіста та члена виконкому Зорянської селищної ради Сергія Делідона, багато років громада майже не мала інформації про вільні землі, а також про те, кому їх роздають. Адже у Зорі не було ані генерального плану, ані жодного публічного реєстру вільних земельних ділянок.

– Контролювати в таких умовах прозорість ухвалення земельних рішень було дуже непросто, – зауважив Сергій Делідон. – Але на допомогу прийшли нові технології, про які ми дізнались від інших громадських активістів. Публічна кадастрова карта, портал публічних фінансів, запити на доступ до публічної інформації – завдяки цьому ми почали відкривати очі на роботу місцевої влади, на ухвалення земельних та фінансових рішень. Сказати, що ми були здивовані, нічого не сказати. Однак не меншим було здивування і сільських чиновників – настільки гостру інформацію ми мали з відкритих джерел і настільки багато хотіли дізнатися. Спротив з боку сільського голови був, адже з кожним викритим порушенням ми зверталися до контролюючих чи правоохоронних органів.

Ситуація різко змінилась 16 серпня цього року, коли на парковці біля Рівненської ОДА СБУ спільно з прокуратурою за підозрою в отриманні неправомірної вигоди у розмірі 500 тисяч гривень затримала Зорянського сільського голову Михайла Олійника.

Михайло Дяченко здивований кількістю охочих отримати землю. Фото автора

Михайло Дяченко

– Після арешту Михайла Олійника до нас почало звертатися чимало місцевих мешканців з приводу надання земельних ділянок. За день могло бути по 60 заяв, – розповів секретар Зорянської сільської ради Михайло Дяченко.  Траплялося, що ділянки під будівництво просили по дві людини з однієї сім’ї. Але річ у тім, що якраз у цей період у нас затвердили генплан. До цього сільська рада не мала права надавати землю. Генплан ніяк не могли затвердити упродовж двох років. А тут депутати його нарешті ухвалили. Зараз першочергове завдання  – забезпечити земельними ділянками учасників АТО. У нас уже зареєстровано 150 заяв. Надавати землю будемо там, де на сьогодні є генплан, а це Зоря та Грабів. Використовуватимемо метод жеребкування. Крім того, шанси отримати ділянку матимуть багатодітні сім’ї, інваліди та інші пільгові категорії, які вже доволі давно перебувають у черзі.   Щоб віднайти ділянки, проводитимемо інвентаризацію земель.  У генплані передбачено розширення меж Зорі. Але це процес не одного дня. На цій території є городи. Натомість можна буде змінити цільове призначення ділянок і використовувати їх під забудову. Тим більше, зараз є випадки, коли люди відмовляються від городів. Це пов’язано із підвищенням плати за землю.

Тим часом має Зоря і чимало проблем з вже розданими раніше земельними ділянками. За словами Михайла Дяченка, у попередні десять років на території села роздали 495 ділянок під індивідуальне житлове будівництво. Але зводити будинки там зараз проблематично. Адже не вирішено питання електрифікації житлового масиву. Сам проект підведення електрики до ділянок коштує майже 7,3 мільйона. Це при тому, що річний бюджет села – 8,5 мільйона.

ХАБАР ПЕРЕПЛАТИЛИ?

Михайло Олійник до затримання. Фото rivnepost.rv.ua

Михайло Олійник Фото rivnepost.rv.ua

Але останнім часом Зорянській сільраді не до стратегічних питань. Як грім серед ясного неба, тут прозвучала новина про затримання сільського голови Михайла Олійника. Адже його знали в Зорі не один рік.

За інформацією сайту “Прес Центр”, Олійника двічі обирали депутатом сільської ради, потім – секретарем ради. Навесні 2015-го, згідно із законодавством, оскільки чинний голова, його заступник та секретар пішли на пенсію, 36-річного отця призначили секретарем після чого він “автоматично” став виконуючим обов’язки голови сільради. Восени 2015 року Олійник не без скандалів виграв місцеві вибори та став повноцінним головою сільської ради. Одразу після обрання в інтерв’ю тому ж виданню, пан Олійник нарікав, що 15 років сільська рада не звертала уваги на проблеми селян, які ходили сюди, як по свячену воду. “Не могли роками отримати державного акта на землю”, – говорив новообраний сільський голова.

Власне, нібито за сприяння у вирішенні саме земельних питань його гучно затримали під носом у керівництва області.

Тим часом СБУ у офіційному релізі переконує, що сільський голова за хабар віддавав землю, яку планували передати учасникам АТО.

“У Рівному Служба безпеки України затримала на хабарі голову селищної ради. Здирник вимагав 500 тисяч гривень від підприємця за виділення йому 1,5 га землі (10 ділянок), які насправді були заплановані для передачі місцевій громаді та ветеранам АТО”, – йдеться у офіційному прес-релізі на сайті Служби безпеки України.

Звучить гарно і драматично. Але у Зорі реакція геть інша. Бо розташування 10 земельних ділянок, за які Михайло Олійник начебто вимагав хабар у півмільйона гривень і в результаті був затриманий, у представників сільської ради викликає подив. Адже знаходяться вони не в Зорі, а в одному з віддалених від населеного пункту сіл – Олишві.

–  Там немає генплану, лише мала проводитися геодезична зйомка. І про те, щоб надавати там ділянки під будівництво учасникам АТО, мова не йшла. Зараз триває слідство, – пояснює Михайло Дяченко.

У Олишві офіційно проживає 203 особи. Скріншот мапи з сервысу Google Maps

У Олишві офіційно проживає 203 особи. Скріншот мапи з сервысу Google Maps

Згідно з офіційною інформацією, скандальні ділянки  розташовані в Олишві. Це один із 11 населених пунктів нашої сільської ради. Розташоване село в глибинці, де земля не має значної привабливості для будівництва. Крім того, там ніколи не планували передавати землю учасникам АТО, – для них днями виділили в Зорі та Грабові.

ВІД 8 ДО 12 РОКІВ

Немає згадок про землю для учасників АТО і в офіційних матеріалах справи. В ухвалі Рівненського міського суду від 18 серпня 2016 року йдеться:

–  Слідчим управлінням ГУНП в Рівненській області провадиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22015180000000065 від 01.09.2015, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 368 КК України за фактом вимагання посадовою особою органу місцевого самоврядування, за сприяння у вирішенні земельних питань, неправомірної вигоди за вчинення дій з використанням наданої влади. Із матеріалів клопотання убачається, що 17.08.2016 у вказаному кримінальному провадженні повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.368 КК України, Зорянському сільському голові, Рівненського району, Рівненської області ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженцю ІНФОРМАЦІЯ_2, мешканцю с.Старожуків, вул. Л.України, 12, громадянину України.

Зокрема встановлено, що ОСОБА_2, працюючи, згідно рішення сесії Зорянської сільської ради сьомого скликання № 1 від 06.11.2015 на посаді  Зорянського сільського голови, діючи умисно, з корисливих мотивів та з метою протиправного особистого збагачення, поєднуючи із вимаганням, 16.08.2016 приблизно о 14 год. 50 хв. перебуваючи на території автомобільного майданчику, що поблизу Рівненської обласної державної адміністрації за адресою: майдан Просвіти, 1, м. Рівне, Рівненської області, одержав від ОСОБА_5 неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів в сумі 500000 (пятсот тисяч) гривень, яка є неправомірною вигодою у особливо великому розмірі за виконання в інтересах останнього дій з використанням наданої йому влади, а саме за включення питання про розгляд заяв ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та інших невстановлених на даний час досудовим слідством осіб, про відведення у власність  земельних ділянок по 0,15 га кожна на території с. Олишва Рівненського району Рівненської області, для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд за рахунок земель запасу Зорянської сільської ради, сприянні у затвердженні Генерального плану села, винесенні рішення про його затвердження та передачу земельних ділянок у власність, підписання рішення сільським головою та його видачу ОСОБА_5.

Варто зауважити, що Михайло Олійник тривалий час був настоятелем місцевого Свято-Михайлівського храму в селі Старожуків. Після затримання Михайла Олійника Рівненська єпархія Української православної церкви Київського Патріархату різко засудила його дії. Про це повідомили в офіційному прес-релізі єпархії:

“Дійсно, протоієрей Михайло Михайлович Олійник є священиком, та звершував своє служіння у Свято-Михайлівській парафії села Старожуків Рівненського району. Відповідно до рішення Священного Синоду Української Православної Церкви Київського Патріархату від 15 грудня 2015 року (журнал № 40 п.7), 16 грудня 2015 року архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон видав Указ № 91, згідно з яким протоієрей Михайло Михайлович Олійник, будучи обраним 25 жовтня 2015 року Зорянським сільським головою, був звільнений від обов’язків настоятеля Свято-Михайлівської парафії села Старожуків Рівненського району та почислений за штат Рівненської єпархії на період виконання повноважень керівника вищезазначеного органу місцевого самоврядування. Таким чином, станом на 16 серпня 2016 року, протоієрей Михайло Михайлович Олійник не був ні настоятелем Свято-Михайлівської парафії села Старожуків, ні кліриком Рівненської єпархії”, –  з благословення архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона повідомила прес-служба Рівненської єпархії УПЦ Київського Патріархату.

Але проблеми пана Олійника тільки почались. Своїми рішеннями міський суд ухвалив двомісячне утримання сільського голови під вартою з правом внесення 580-тисячної застави та відсторонення його від посади сільського голови.

Перебував у СІЗО священик не довго. За нього таки внесли повну суму застави у розмірі 580 тисяч гривень. Цю інформацію “Радіо Трек”  підтвердили в обласній прокуратурі. Також інформацію підтвердив адвокат Олійника Володимир Цуняк. Він сказав: “Кошти вніс далекий родич, бо в дружини 580 тисяч гривень не було”.

– Доки триває слідство, пан Олійник знаходиться у місці свого постійного проживання – в селі Старожуків. У сільській раді, ясна річ, не з’являється, адже його пересування обмежене рішенням суду. 15 листопада відбулася позачергова сесія Зорянської сільської ради. Підставою для її скликання була ухвала суддів Рівненського міського суду щодо продовження строку відсторонення від посади голови Зорянської сільської ради Олійника М.М. ще на 60 днів, а саме до 8 січня 2017 року включно. У зв’язку з цим депутати одноголосно підтримали рішення подовжити покладення тимчасових повноважень сільського голови на секретаря Дяченка М.М. з правом підпису фінансових та всіх інших документів що стосуються організаційно-правової діяльності ради, – зауважив Сергій Делідон.

Втім і прокуратура інформацію в цій справі поширює скупо. В офіційному повідомленні прокуратури Рівненщини йдеться:

“Прокуратура Рівненської області затвердила та скерувала до суду обвинувальний акт стосовно одного із сільських голів Рівненського району, якому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, що передбачене ч. 4 ст. 368 КК України (одержання неправомірної вигоди в особливо великому розмірі). З урахуванням позиції прокуратури суд апеляційної інстанції у серпні 2016 року залишив у силі ухвалу слідчого судді про обрання сільському голові запобіжного заходу – тримання під вартою з можливістю внесення застави у сумі 580 тис грн. Також за клопотанням слідчого, погодженим із прокурором, підозрюваного відсторонено від посади. Відповідно до ст. 12 КК України інкримінований сільському голові злочин віднесено до категорії особливо тяжких, у зв’язку з чим обвинувальний акт по суті розглядатиметься колегіально Рівненським міським судом у складі трьох професійних суддів. За вказане кримінальне правопорушення передбачена відповідальність у виді позбавлення волі на строк від 8 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, з конфіскацією майна”.

Тим часом поспілкуватися з Михайлом Олійником журналістам  не вдалося. Із ним відсутній зв’язок – його мобільний відключено. Натомість ситуацію коротко прокоментував його адвокат Володимир Цуняк.

– На сьогодні почався судовий розгляд. Проведене підготовче засідання. Поки що це все, що я зараз вам можу сказати,– зазначив адвокат сільського голови Зорі Володимир Цуняк.

 “ПОЛЕТІЛИ ГОЛОВИ” НЕ ГОЛОВИ

Вже в кінці жовтня ретельне вивчення земельних питань активістами та депутатами дало свої результати. 27 жовтня під час засідання постійних комісій Зорянської сільської ради депутати порадили звільнитися за власним бажанням землевпоряднику Віктору Мазурцю.

– Система відбирала їхні землі і, звісно ж, “за просто так” віддавала іншим. І це лише верхівка айсбергу. В кінці-кінців депутати порадили одному з “гвинтиків” цієї системи написати заяву на звільнення, що він сьогодні й зробив. Але це не вирішить проблему. Ми знаємо, що до нас прийдуть десятки інших ображених та несправедливо обділених, і ще тривалий період часу доведеться розплутувати цей клубок проблем. І ми будемо це робити… – зауважив член Зорянського виконкому Сергій Делідон.

А тим часом Віктор Мазурець, із яким журналісти зв’язувалися, аби почути його позицію, від коментарів відмовився.

Разом із тим Зорянські активісти спільно з депутатами і земельниками розпочали першу частину інвентаризації земель. За словами Сергія Делідона,  депутати сільської ради майже рік тиснули на Олійника через цю проблему, щоб розпочати інвентаризацію. А днями вдалось нарешті вирішити питання виділення земельних ділянок учасниками АТО. 106 захисників України отримали свої 12 соток під забудову на землях Зорі і Грабова.

Юрій Дюг,
ГО “Антикорупціний моніторинг”

Україна Новини Ця новина базується на даних з публічних джерел та систематизована редакторами сайту громадянської журналістики.